Çalışan ebeveynler çocuklarını bırakabilecekleri durumda olmadıklarında, profesyonel hizmet almak için araştırmalara girmektedir. Çocuğun güvenilir ellere teslim edilmesi de bu anlamda büyük önem taşır. Çocuk bakıcılarının, ailelerin bu ihtiyaçlarını karşılayabilecek kapasitede olmaları ve çocukların hayatlarında olumlu etkiler yaratmaları da ebeveynlerin beklentisi dahilindedir. Bunun için mesleki referanslarını inceleyerek çocuk bakıcısı seçimi yapmak ve çevremizden ya da internetten bu konuda yardım almak kötü sürprizler yaşamamak adına önemlidir. Bu meslek belli standartlarda yapılabilecek bir sistemde değildir.

Aile ve çocuk bakıcısı arasındaki anlaşmaya bağlı olarak gelişen bir sistemde, çocuğun bakımının üstlendiği bir yapıdır. Ailelerin çocuk bakıcısından beklentileri analiz edilmeli ve sonrasında bu iş için aday olanlarla beklentilerini konuşabilmelidir. Çocuk bakıcısının birincil görevi çocuğun sorumluluğunu üstlenmektedir. Diğer ev işleri için anlaşma yapıldıysa ikincil görev olarak yapılmaktadır. Çocuğun konforu ve güvenliği ilk sırada yer almaktadır. Çocukla eğlenceli vakit geçirmek, çocuğun mutluluğu ve gelişimi açısından büyük önem taşır. Çocuğun seveceği, eğleneceği aktiviteleri seçerek, hoş vakit geçirtmek zihinsel ve bedensel gelişimini etkileyeceği için, bu konuda farkındalığı yüksek kişilerle anlaşma yapmak daha sağlıklı olacaktır. Çocuğun ilgisini çekecek aktiviteler, yaş aralığına göre yapılmalıdır. Çocuğun aile hayatındaki rutinine saygı duymak, çocuk bakıcısının dikkat etmesi gereken noktalardandır. İletişim becerisiyle çocuğun hayatında olumlu etkiler yaratmak mümkündür. Çocukla ve aileyle iletişimi güçlü tutmak, kaliteli zaman geçirmek adına gereklidir. Çocuk bakıcılığı, hem çocuğun ruhunu doyuran hem de fiziksel gelişimini destekleyen fiziksel etkinlikleri de oyunla öğretebilen bir meslek grubudur.Çocukluk çağında en öğretici yöntem oyun oynamaktadır. Çocuk bakıcıları da oyun yöntemiyle, çocuğun bilinçdışını doğru kodlamalarla yetişkinlik hayatına hazırlayabilme vasfına sahip olmalıdır. Çocuğu gözlemleyerek, onun aç olup olmadığını anlayabilmeli ve farklı beslenme alışkanlıklarına da
hakim bir anlayışa sahip olmalıdır.

Çocuğun dünyasına inebilmek ve onunla aynı dili konuşabilmek, gelişiminde oldukça önemli yer tutmaktadır. Çocuk bakıcılığı da öncelik olarak çocuğun mutluluğunu düşünerek hareket etmeyi gerektirir. Bunu da yapabilmek, çocuk sevmekten geçer. Sabırlı ve anlayışlı mizaca sahip insanları tercih etmek hayati önem taşımaktadır.