Gün gelir insanlar büyür, iş sahibi olunur, evlenilir, çocuk sahibi olunur ve anne babayı unutulan anlar zamanla daha da fazlalaşır. Oysa evlatlar büyürken onlar yaşlanır, yaşamlarını idame ettirmek için bir desteğe, bir insana, bir soluğa ihtiyaç duyarlar. Kişi farkına varana kadar belki hastalıklara, yalnızlığa gömülürler. İşte bu süreçte zorunlu olarak yanında bir insanın olması gerekir. İş, güç, çocuklar derken yanlarında olunamıyorsa en iyi çözüm güvenilir, profesyonel bir yatılı bakıcı bulmaktır. Yatılı Yaşlı Bakıcılığı

Türkiye’de yatılı yaşlı bakıcılığı artık gelişme gösteren bir sektör. Yaşlı anne babayı huzur evine göndermek yerine evinin konforunda yaşamını sürdürmesi, yanında güvenilir bir yatılı bakıcı olması, yaşlının da mutlu edilmesinde etken olur. Yatılı bakıcı bulmak için danışmanlık firmasından yardım almak mümkün. Danışmanlık firmalarında bakıcıların ikametgahları, sabıka kayıtları olup olmadığı, oturma izinleri, işinde ne kadar profesyonel olduğuna dair CV’ si, referansları olur. Yaşlı yakını, bakıma ihtiyacı olan yaşlının hastalıklarına dair bilgiler ve istedikleri şartları danışmanlık firmasına bildirir. Yatılı bakıcıdan yaşlıya arkadaşlık yapması, hijyene önem vermesi, ev işlerini yapması, sorumluluk sahibi olması, herhangi bir rahatsızlanma durumunda paniğe kapılmadan ilaçlarını vermesi, hastaneye götürmesi, soğukkanlı olması istenir. Yaşlı Alzhemir hastasıysa iş biraz daha zorlaşır. Kişi hafıza sorunu yaşadığından dolayı bu durumda yatılı bakıcının profesyonel olmasını beklemek ön şarttır.

Yatılı bakıcının bu zor hastalığa sabır göstermesi, dinlenme saatlerini ayarlaması, yaşam kalitesinin bozulmamasına özen göstermelidir. Yatılı bakıcı yaşlıya güvenli alan sunmalı, psikolojisine olumlu destek olmalı, sağlığına kavuşması için rahatını sağlamalıdır. Pozitif, enerjik, temiz, düzenli, iletişim yeteneği olan yatılı bakıcı yaşlının yaşam kalitesini yükseltir. Yaşlının yakının da sosyal, psikolojik açıdan rahat olması, hayatını kaldığı yerden devam etmesini sağlayacaktır.