Dönemimiz de toplumun çoğu çalıştığı için çocuğunun kişisel bakımına yardımcı olamama, ödevlerini kontrol edememe, yemeğini hazırlayıp ilgilenememe gibi birçok problemle karşı karşıya kaldıkları için yardımcı bir kişinin çocuğa bakması gerekmektedir. Fakat günümüz de haber sitelerinde ve televizyonlarda gördüğümüz bakıcı tarafından çocuğa şiddet uygulanması, hakaret edilmesi, zarar verilmesi gibi kötü olaylardan dolayı insanlar artık tereddüt ederek çocuklarını yabancı insanlara emanet etmektedirler. Bakıcı Yatılı mı Gündüzlü mü Olmalı?

Türkiye şartlarından dolayı annenin çalışmayıp çocuğuna bakması ve sadece babanın çalışmasıyla evi geçindirebilmek pek de mümkün değildir.  Bu yüzden insanlar sadece evin masrafını değil ekstra olarak bakıcının masrafını da ödemektedirler. Bakıcı, çocuğun kişisel bakımına yardımcı olmasının yanı sıra ona kültürel açıdan da katkıda bulunmaktadır. O yüzden bakıcı seçerken hangi okullarda okuduğu, ne tür şeylerle ilgilendiği de araştırılmalıdır. Çocuğun anne ve babası geç saatlere kadar çalıştığı zaman ve aile büyüklerinden yardımcı olamayacak kimse olmadığı aileler de ise yatılı bakıcı tercih edilmektedir. Yatılı bakıcı, çocuğun günlük gereksinimlerinden de fazla olarak bilgi aktarımı, yemek düzeni, uyku saatleri, insanlara nasıl davranılması gerektiği gibi birçok konu hakkında da çocuğa katkıda bulunmaktadır. Fakat şöyle bir konu var ki kimi anneler maddi sıkıntıdan dolayı değil sadece çocuk bakmayı zor buldukları veya gereksiz buldukları için çalışıp kariyer yapmayı daha mantıklı buluyorlar.

Böylelikle yatılı bakıcıya ödenen miktarlar gün geçtikçe artmaktadır. Bunun en büyük nedeni günümüzde bu gibi bakıcıların çok popüler olması ve gereksiniminin fazla olmasıdır. Annelerin ve babaların çocuklarının dilsel gelişimi için kimi zaman bakıcılarını yabancı uyruklu ve kültürlü seçtikleri de görülmektedir. Bakıcılar da en çok dikkat edilmesi gereken noktalar da bunlardır. Bakıcının genel kültür bakımından iyi, çocuğa bilgi aktarımı ve günlük gereksinimlerini karşılaması yardımı açısından güzel olması sadece yetmemektedir. Bakıcı yabancı olduğu için çocuğa zarar vermemesi açısından da bir güven oluşturmalıdır. Bakıcı eğer yatılı olarak çalışacaksa da sadece çocuk için değil o evde yaşayan aile bireylerinin de yaşamını tehlikeye sokacak bir durumla karşı karşıya gelinmemesi için güven yaratmalıdır. Bu yüzden bakıcı seçilirken genel kültürü, okuduğu okullar, konuşma üslubu ve verdiği güven göz önünde bulundurulmalıdır.