bakıcı

Bir bakıcı zamanla aileden bir olmakta hatta aile sırlarına dahi vakıf olabilmektedir. Bu nedenle bakıcı seçimi yaparken çok dikkatli olunmalı ve doğru tercih yapılmalıdır. Bakıcı seçimi aceleye getirilecek bir süreç değildir. Tabii ki bu süreçte dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var. Ancak ne kadar dikkat ederseniz edin sonuçta bakıcı olarak yanınızda çalışacak olanda bir insan ve “beşerdir şaşar” atasözümüzü hiç unutmamak gerek. Bunu gözardı etmemekle birlikte bakıcı seçerken de çok dikkat etmek ve bu işin uzmanlarından destek almak en iyi yoldur. Gardenya danışmanlık olarak 15 yıldır edindiğimiz tecrübeler ve yaşadığımız, sektör içerisinde duyduğumuz olayların bize kazandırdığı edinimler sonucu bazı kriterler ve eleminasyon yöntemleri geliştirdik. Bakıcı adayı karşımıza geldiğinde önce güvenilirlik ardında tecrübe ve iş bilgisi ölçülerek ailelerimize önerilmektedir. Bakıcı adayının aile ile uyumu da ayrıca bir değerlendirme konusudur.

Aile öncelikle nasıl bir bakıcı istediğine karar vermeli. Bakıcıdan beklentilerini liste halinde yazmalı. Örneğin Hasta bakıcısı mı yoksa yaşlı bakıcısı mı isteniyor. Bakıcı sadece refakat mı etmeli yoksa yemek, temizlik vb işleri de yapmalı mı? Ya da bakıcınız sadece çocuğunuzla ilgilenmeli ve onun tüm ihtiyaçlarını mı karşılamalı…

Tüm bakıcılarda ortak olarak aranacak bazı özellikler ise ;

Bakıcı güvenilir olmalıdır,güven vermelidir.

Bakıcı çalışacağı alana göre değerlendirilmeli ve gerekli fiziksel ve karakter özelliklerini taşıyıp taşımadığına dikkat edilmeli.

Bakıcı deneyimleri açısından da değerlendirilmeli.

Bakıcının yaş, fiziksel özellikleri, bireysel yetenekleri de zamanla aile içinde sağlayacağı katma değerler açısından oldukça önemlidir.

Ailemizde bakıma ihtiyacı olan kişiler için hayatın yoğunluğu içerisinde yapmak istediklerimiz son derece önemli hale gelmiş durumdadır. Bunun için güvenli kişilerin eline bırakmak son derece düşündürücü olmaktadır. Hem yerli hem yabancı bakıcılar bu anlamda ailelerin ihtiyacına karşılık vermektedir. Yatılı bakıcılar bütün gün ailenin yanında kalarak, haftanın belli günleri izin kullanan kişiler olmakla birlikte hayatımızın büyük bir kısmına dahil olmaktadır. Bu nedenle seçim yapmak oldukça önemlidir. Öncelikle elbette hassasiyetle bakılması gereken kişilerin en iyi şekilde bakılması son derece önemlidir. Bunun için öncelikle güvenilirliğini sorgulamak hayatımızın büyük kısmında yer alan yatılı bakıcıların sorumluluklarını yerine getiren profesyoneller olması gereklidir. Dünyanın her yerinden bu işi yapan yatılı bakıcıların önce vicdan ve merhamet sahibi olmasını ölçmek ve doğru tartmak gerekir. Bunu anlamak için öncelikle yatılı bakıcı seçeneklerini en iyi şekilde gözlemlenmesi, aile kavramına bakış açılarının bilinmesi gerekir.

Ailenin kriterlerine en uygun kişiler arasında yatılı bakıcıyı seçmek ırk ve milliyet gözetmeden çalışma prensibini anlamak gereklidir.  Bunun için en önemli nokta referanslarının aranıp, memnuniyet durumunun öğrenilmesi gereklidir. Aile içinde hoşgörülü ve bakımından sorumlu olduğu kişilere olan davranışını gözlem altına almakta fayda vardır. Yatılı bakıcı konusu her zaman tereddütlere neden olan ve seçim yapmakta zorlanmakta haklı olunan bir durumdur. Can ve mal güvenliğini gönül rahatlığıyla teslim edeceğiniz kişiler olması gerekir. Ya tavsiye üzerine ya da şirketlerden seçilen yatılı bakıcılar daha güvenli ve sevdiklerimizi emanet edeceğiniz profesyoneller olmaktadır. Belli bir süre geçtiğinde bakımından sorumlu olduğu kişiler ve aileyle duygusal bağ kurulabilmektedir. Bu nedenle yatılı bakıcı konusunda göz önünde bulundurulacak iyi bir iletişim yeteneğine sahip olmasıdır denilebilir. İyi iletişim kuramayan yatılı bakıcı her zaman sorun çıkartabilmektedir. En önemlisi sorumluluk sahibi olup, kendi alanının dışına çıkmadan ama verilen alanın da gerekenlerini yerine getirerek çalışmalıdır. Dürüstlük bir yatılı bakıcı için olmazsa olmazların başındadır.

Sevgi ve saygı olmadan bu iş kesinlikle yapılabilecek bir iş değildir. Bunun öncelikle insan sevgisiyle yapılacak bir iş olduğu kesinlikle unutulmamalıdır. Aksi halde dünyanın en zor ve yorucu işi olabilmektedir. Ailenin tüm üyelerini de psikolojik anlamda etkileyeceği için seçim yaparken yatılı bakıcının kendi ailesine karşı tutumuna da bakılmasında fayda vardır. Çalıştığı aileyi kendi ailesi gibi görmeyen yatılı bakıcı çalışma sistemi pek sağlıklı çalışamaz.