Günümüzde özellikle büyük şehirlerde çalışmayan anne sayısı oldukça azaldı. Çocuk sahibi olduktan sonra iş yerleri her ne kadar izin kullandırsalar da bir müddet sonra bebeğinizi bırakacak bir yakınınız yoksa bakıcı ihtiyacı doğar. Gündüzlü bakıcı evinizin yakınında oturuyor ve sizin iş saatlerinize uyum sağlıyorsa sorun oluşturmaz, fakat uzaktan gidip gelmek söz konusuysa erken çıkmak istiyorsa soruna çözüm olmaz. Bu durumda güvenilir bir yatılı bakıcı ile uzun süreli birliktelik sağlamak doğru bir karar olacaktır. Yatılı Bakıcı

Danışmanlık işleri yapan firmalardan veya online yapay zeka tabanlı teknolojiden faydalanarak yatılı bakıcılık için beklentilerinizi karşılayacak kişilerle görüşme talep edebilirsiniz.

Talepleriniz doğrultusunda sizin ihtiyaçlarınıza göre yatılı bakıcı adaylarıyla tanışma randevusu verilir. Bu görüşmede yatılı bakıcının sizin evinizin bir bireyi olabileceği algısı yaratmak, ona güven vermek ve açık bir dille ondan neler istediğinizi anlatmak hem sizin için, hem de  yatılı bakıcı için karar verme aşamasında olumlu olacaktır. Kişiyi doğru analiz etmeniz, yatılı bakıcıyı bulduğunuz anlamına gelir, ki kaybetmemeye çalışmalısınız. Tabii size düşen sorumlulukları da unutmamanız gerekli.

Evde bakıcıya ayrılan bir odasının olmaması, bebeğin daimi ona teslim edilmesi, ev işlerinin tamamı ile ona bırakılması kısa sürede yatılı bakıcının işten soğumasına ve dolayısıyla bebeğe de gerektiği kadar ilgi göstermemesine yol açacaktır. Ailenin bebekle vakit geçirmesi, bebeğin ruhsal gelişimine katkısı olacağından yatılı bakıcıyı ikinci bir anne gibi görmek ve o görevi üstlenmesini istemek yanlış olacaktır. Yatılı bakıcı özellikle ilk günlerde tanımak amaçlı takip edilmelidir. Bebekle geçirdiği saatlerde sağlıklı, fiziksel ve sosyal beceriler kazanmasına olanak tanıyan faaliyetlerde bulunması, sevecen olması, teknolojik aletlere bebekten fazla vakit ayırmaması veya bebekten sıkılıp eline telefon veya tableti vererek vakit geçirmemesine dikkat edilmelidir. Bebeğinizle uzun dönem birlikteliği planlanan kişinin eğitimli, etik kurallara uyan, ilgi alanları oluşturan, aileyle uyumlu, bebeğe sevgiyle yaklaşan, hijyene önem veren kişi olması bebeğin pozitif enerjiye sahip olmasını sağlayacaktır.